Inovace ze ŠKODA JS ušetří jaderným elektrárnám desítky milionů
14. 4. 2023
Takzvané vložné tyče patří mezi důležité součásti ovládání jaderných reaktorů typu VVER 440, tedy těch, které pracují například v Dukovanech, finské Loviise, slovenských Mochovcích nebo maďarské Paksi a ukrajinské Rovenské jaderné elektrárně. Jejich původní životnost byla 5 let, následně je provozovatelé museli měnit. Díky úpravám společnosti mohou nově zcela bezpečně fungovat 18 až 20 let.
„Vyvinuli jsme technologické změny na koncovém záchytu těchto tyčí a další úpravy. Samozřejmě jsme je nejprve velmi důkladně otestovali. A výsledkem je významné prodloužení jejich životnosti, což pomáhá i dalšímu prodloužení provozu jaderných elektráren ve střední, severní a východní Evropě,“ vysvětluje generální ředitel ŠKODA JS František Krček.
Zásadní prodloužení životnosti významných komponent zároveň znamená i významné úspory materiálu, objemu prací a tím i peněz. V praxi tak provozovatelé ušetří desítky až stovky milionů korun.
Samotné tyče jsou téměř 5 metrů dlouhé, každá o váze 61 kilogramů. Tvoří součást mechanismu, který reguluje výkon jaderného reaktoru. Celkově už ŠKODA JS vyrobila a dodala pro jaderné bloky v Česku, na Slovensku, v Maďarsku, Polsku, Německu, na Ukrajině a ve Finsku přes 1200 kusů této důležité součástky. Nejnověji nyní plzeňská společnost předala zásilku vložených tyčí provozovateli maďarské jaderné elektrárny Paks 1, jejíž reaktory byly také vyrobeny v Plzni a na jejímž provozu, údržbě a modernizaci se ŠKODA JS desítky let podílí.
Jan Stolár
Tiskový mluvčí
605 221 093
jan.stolar@skoda-js.cz